Co je třeba zajistit před samotným stěhováním do zahraničí

Cestování


Jestliže se chystáte odcestovat do zahraničí na dobu delší, než půl roku, bude zapotřebí především zařídit formality úřední. Současný svět již sice není rozdělen na dva bloky – kapitalistické země a socialistický tábor, ovšem ani v rámci zemí Evropské unie to neznamená, že jsme volní jako ptáci.
řidič kamionu.jpg
Pojištění
Odhlásit zdravotní pojištění lze pouze u pobytů delších, než půl roku, potřebujete k tomu vyplnit tzv. formulář E104. V zásadě platí, že musíte být pojištěni všechny kalendářní dny v roce, na to nesmíte zapomenout. V případě zaměstnání za hranicemi Česka by měl pojistné hradit váš budoucí zaměstnavatel. Sociální pojištění osoby OSVČ odhlašují samy, u zaměstnanců to provádí stávající zaměstnavatel a za hranicemi začíná platba sociálního pojištění v den registrace u zdravotní pojišťovny.
červený kamion.jpg
Platební karta
Kromě finanční hotovosti, kterou musíte s sebou mít v každém případě, je vhodné zřídit si tzv. platební kartu embosovanou. Lze s ní venku platit přes Internet, přitom ji vyřídíte snadno na pobočce vaší banky.
Lékař
Velké množství Čechů realizuje dlouhodobé pobyty především v Německu. Tam jsou velmi drahá ošetření zubařů a očních specialistů. Zdravotní pojišťovny také tyto zákroky nemusí proplácet, ideální je tedy ještě před odjezdem posedět v zubařském křesle vašeho dentisty (alespoň) v rámci preventivní prohlídky.
Stěhování
Stěhování do zahraničí na vlastní pěst se nevyplatí, jestliže se jedná o větší počet předmětů. Pokud cestujete pouze se dvěma obřími taškami, které se vejdou do osobního auta, je to něco jiného, než dodávka plná porcelánu a nábytku.                                                                                                                                                                                            dálnice v mlze.jpg                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      
Doklady
Obrovskou komplikací může být taková drobnost – konec platnosti pasu nebo občanského průkazu. Na kontrolu všech potřebných dokladů rozhodně nezapomínejte. Teprve v této chvíli si člověk častokrát uvědomí, o co má jednodušší život výše zmiňované ptactvo, které si migruje bez dokladů z místa na místo bez ohledu na státní hranice.
Překlad dokumentů
V některých případech bude zapotřebí oficiální překlad některých dokumentů pro zahájení kvalifikovaného zaměstnání. Většinou zaměstnavatelé požadují vysvědčení o maturitní zkoušce a univerzitní diplom.
Řidičský průkaz
Majitelé starších řidičských průkazů musí zažádat o mezinárodní průkaz, který vystaví dopravní inspektorát na městském úřadu dle místa bydliště.