Estetický a moderní doplněk

Dům a byt

Jedná se o stále velmi oblíbenou a přitom vysoce účelnou zahradní stavbu, která slouží jako místo k příjemnému posezení a je-li osazená květinami, tak i příjemný stín v horkých letních dnech. Že stále nevíte, o čem mluvíme? No přece o pergolách!

pergola na zahradě

Poradíme vám, v čem musíte mít jasno, než si jednu takovou pořídíte.

1. Nic nového pod sluncem
Pergoly nám dělají společnost už několik tisíciletí. V dávných dobách byly totiž celkem běžnou oporou pro vinnou révu. Vyjímali se také v Orientu, antice a později i v evropských zámeckých zahradách. Proto se právě k nim vracíme také dnes, kdy si chceme dopřát trochu krásy uprostřed našeho malého ráje.

2. Kdy a jak začít stavět
V první řadě se musíte zamyslet nad umístěním, a zda pro ni máte dostatek prostoru.Pokud patříte mezi domácí kutily, kteří se nebojí jakéhokoli projektu, pak se můžete s chutí pustit do navrhování a následné práce. V opačném případě přenechejte raději vše odborníkům , kteří si už hravě poradí. Budete si sice muset připlatit, ale ušetříte tak čas a vyhnete se deziluzi z nevydařené práce. Nebojte se proto důvěřovat zkušeným. Vhodné období pro váš projekt je v podstatě od jara do podzimu.

rostoucí réva


3. Jaký vybírat materiál
Nejčastěji se setkáte se dřevem, které je pro nás nejpřirozenějším druhem materiálu. Navíc se jedná o nejlevnější záležitost. Pečlivě však vybírejte druh dřeva.

Smrk ani jedle nejsou moc vhodné, za to s borovicí budete jistě spokojení. Nejpevnější je pak dřevo buku či dubu. V posledních letech vstoupil na scénu například i červený kanadský cedr. Má totiž vysoký obsah pryskyřičných látek a nepotřebuje prakticky žádnou impregnaci proti hmyzu ani dřevokazným houbám. Sáhnete si však hlouběji do kapsy.

sušené rostliny

Montážní a spojovací prvky si zajistěte z nerez materiálu, který odolá vůči korozi. Správné ošetření všech prvků se vám vyplatí. Myslete především na to, že vaše pergola bude vystavena rozmarům počasí.

Díky ní získáte venkovní prostor, který bude lákat k četbě, odpočinku a trávení času s rodinou či přáteli.